A természet ízei című kiállítás az ehető vadnövényekről és gombákról a Desedai Látogatóközpontban.
A kiállítás az egykori vadnövényhasználatról és feldolgozásról szól, a Fekete István Látogatóközpontbanlátható október 7-ig 10.00 és 18.00 között.
A kiállítást a Janus Pannonius Múzeum Természettudományi Osztályán készítette Dénes Andrea, Török Ildikó, Rónainé Ferenczy Anikó, Kisbenedek Tibor.
A vendég kiállítási tartalom hátterét a kaposvári Rippl-Rónai Múzeum néprajzi és Dénes Andrea újkortörténeti gyűjteményének darabjai adják.

A tárlaton megnézhetjük, hogy mit gyűjtöttek, és mit fogyasztottak őseink a napi gyakorlatban és ínségek idején, hogy mit használtak ételekhez, italokhoz, fűszerként, liszthelyettesítőként a természetből. Hogyan tartósították, hogyan dolgozták fel az erdőkben, réteken és mocsarakban gyűjtött növényi táplálékokat.

A kiállítás a mai használhatóságról, természetvédelmi szempontokról is szól, és kiegészül a mai házi és kézműves gyakorlat ismertetésével. A kiállítás természetes anyagokból, sok növényi és gomba preparátummal, valamint egy elképzelt, gazdag egykori kamra berendezésével készült, bemutatva néhányat a feldolgozás és tartósítás eszközeiből is.
![]() Az Országos Vízügyi Főigazgatóság cáfolja a Duna vízállásával kapcsolatos tévhiteketAz Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) közleményben reagált azokra a félrevezető állításokra, amelyek az elmúlt napokban jelentek meg a Duna rendkívül alacsony vízállásával kapcsolatban. |
![]() Két ember meghalt az Ozora Fesztiválon, éjféltől leállnak a zenei programokA fesztivál szervezői hivatalos közleményben számoltak be arról, hogy két tragikus haláleset történt szombaton az O.Z.O.R.A. Fesztivál területén.
|
![]() Energiatakarékosságra kérik a lakosságot: az esti órákban csökkentsük az áramfogyasztástA rendkívüli hőség és a megnövekedett villamosenergia-igény miatt a kormány arra kéri a lakosságot, hogy a következő napokban lehetőség szerint mérsékelje az áramfogyasztását a legterheltebb esti időszakban. |
![]() Balaton-átúszás 2026: közel 11 ezren úszták át a Balatont augusztus 1-jénKétszeri halasztás után, ideális időjárási körülmények között rendezték meg 2026. augusztus 1-jén a 44. Lidl Balaton-átúszást. |
![]() Kimerül Sup-ost mentettek a BalatonbólA férfi annyira elfáradt, hogy a vízirendőrök segítsége nélkül nem tudott volna biztonságosan partra jutni.
|
![]() Hőség - A honvédség zacskós vízzel és vízszállító járművekkel segíti a lakosságot a hőségbenA Magyar Honvédség zacskós vízzel és vízszállító járművekkel segíti a lakosságot a rendkívüli hőségben - mondta Ruszin-Szendi Romulusz honvédelmi miniszter szombaton, Budapesten.
|