Ónos eső és jeges utak nehezítik a közlekedést Somogy megyében

Kedden ismét kritikus időjárási helyzet alakul ki Magyarországon, köztük Somogy megyében és Kaposvár térségében is.

Az érkező ónos eső és az alacsony hőmérséklet komoly közlekedési kihívásokat jelent, ezért fokozott óvatosságra intik az autósokat és a gyalogosokat.

Miért ilyen veszélyes a helyzet?

A magasban nedvesebb légtömegek érkeznek a Kárpát-medencébe, miközben a talaj közelében továbbra is hidegpárna rekedt meg. A jelentős légmozgás hiánya miatt a fagyos, hideg levegő nem tud felszakadni, ami ónos eső és jegesedés kialakulásához vezet. Már kedden hajnalban többfelé ónos szitálás nehezítette a közlekedést, és a nap folyamán egyre többfelé hullott csapadék.

Az előrejelzések szerint a Dunántúl délkeleti részén, így Somogy megyében is akár 1-5 milliméter csapadék hullhat ónos eső formájában, ami komoly jégpáncélt eredményezhet az utakon, a növényeken és a tereptárgyakon.

A HungaroMet meteorológiai szolgálat Somogy megyére és további nyolc vármegyére másodfokú, azaz narancssárga figyelmeztetést adott ki ónos eső miatt. Az ország többi részén elsőfokú, citromsárga riasztás van érvényben.

Havazás is előfordulhat

A hideg időben nemcsak ónos esőre, hanem vegyes csapadékra, például havazásra is számítani kell. Elsősorban a Dunántúl egyes részein, valamint az ország középső és északi harmadában lepel-2 cm-es hóréteg alakulhat ki.

Újabb ónos eső csütörtökön

A szerdai nap folyamán az ónos eső keleten és északkeleten várhatóan megszűnik, azonban csütörtökön újabb ónos csapadék érkezhet, elsősorban az északi-északkeleti megyékben. A Dunántúl nyugati és középső területein a szél várhatóan felszakítja a hidegpárnát, és az időjárás enyhülésével már eső formájában hullik majd a csapadék.

Közlekedési tanácsok

A jeges utak miatt a közlekedőknek kiemelten fontos figyelembe venni a megváltozott körülményeket:

  • Óvatosan vezessenek, kerüljék a hirtelen fékezéseket és kanyarodásokat!
  • Tartsanak nagyobb követési távolságot!
  • A gyalogosok is fokozott figyelemmel közlekedjenek, mivel a járdák is csúszóssá válhatnak.

A kedden érkező ónos eső és havazás miatt jelentősen romlanak az útviszonyok Somogy megyében és az ország más részein. Az intenzív csapadékhullás következtében jégpáncél képződhet az utakon, ami komoly balesetveszélyt jelent. Az időjárási helyzet enyhülésére csak csütörtöktől számíthatunk, addig a közlekedők türelme és elővigyázatossága a legfontosabb.

Forrás: Magyar Közút, HungaroMet

MAGAZIN

Kimerül Sup-ost mentettek a Balatonból

A férfi annyira elfáradt, hogy a vízirendőrök segítsége nélkül nem tudott volna biztonságosan partra jutni.

Hőség - A honvédség zacskós vízzel és vízszállító járművekkel segíti a lakosságot a hőségben

A Magyar Honvédség zacskós vízzel és vízszállító járművekkel segíti a lakosságot a rendkívüli hőségben - mondta Ruszin-Szendi Romulusz honvédelmi miniszter szombaton, Budapesten.

Energiatakarékossági intézkedéseket vezet be a MÁV-csoport a hőség miatt

A tartós hőhullám és az országos villamosenergia-rendszer fokozott terhelése miatt átmeneti energiatakarékossági intézkedéseket vezet be a MÁV-csoport.

Életbe lép az I. fokú vízkorlátozás – mutatjuk mire kell figyelni

A tartós hőség és a megnövekedett vízfogyasztás miatt országos szinten életbe lép az I. fokú vízkorlátozás.

Termelői piacok Somogyban a hétvégén – Mutatjuk, hová érdemes ellátogatni

Ha szereted a friss, helyi termékeket, a házi sajtokat, mézeket, lekvárokat vagy a közvetlenül a termelőktől származó zöldségeket és gyümölcsöket, akkor érdemes felkeresni valamelyik somogyi termelői piacot a hétvégén.

Falunapok és ingyenes fesztiválok Somogyban - mutatjuk a programokat

Augusztus első hétvégéjén egymást érik a falunapok, gasztronómiai rendezvények és ingyenes fesztiválok Somogy vármegyében.

Állásajánlatok Kaposváron