
- Átadták a volt levéltár 1,4 milliárd forintból megújult épületét Kaposváron csütörtökön, az ingatlan mostantól a Rippl-Rónai Múzeum igazgatásának és kiállításoknak ad helyet.
Szita Károly, Kaposvár polgármestere az eseményen elmondta: a projekt a városi és a Somogy vármegyei önkormányzat összefogásával, a somogyi vármegyeszékhely néhai polgármesteréről elnevezett, a Modern városok program forrásait is magába foglaló Németh István-program, továbbá a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program pályázati támogatásából valósult meg.
Az épület értéket képvisel, a felújítás előtt méltatlan volt a városhoz és a vármegyéhez, mára azonban kívül és belül is nagyon szép lett, rekonstruálták a tölgyfaszekrényeit, mennyezetképeit, nemesi címerekkel díszített üvegablakait - tette hozzá a településvezető.
Biró Norbert (Fidesz-KDNP), a Somogy vármegyei közgyűlés elnöke arról szólt, hogy a műemlékvédelmi szempontok figyelembe vételével végzett kivitelezés részeként sor került a kétezer négyzetméteres, háromszintes épület homlokzatának megújítására, nyílászáróinak cseréjére, hőszigetelésére, kiállítóterek, irodák és raktárak kialakítására.
Ábrahám Levente, a Rippl-Rónai Múzeum igazgatója példásnak nevezte a város és a vármegye együttműködését, amelynek köszönhetően a múzeum birtokba vehette a belvárosban álló felújított egykori levéltárat. Úgy vélte, olyan lehetőséget kaptak, mint amilyet "még soha az elmúlt száz évben".
"Annak az intézménynek van igazán hazája, amelynek háza is van" - közölte.
Varga Éva történész, muzeológus újságíróknak elmondta, hogy az épület 1763-ban eredetileg barokk stílusban, levéltárnak és börtönnek épült, de szállást adott adószedőknek, porkoláboknak, hajdúknak, 1934 és 1984 pedig múzeumként is működött.
A megújult egykori levéltárban csütörtökön megnyílt a Kaposvár várossá válásának emlékére berendezett Kaposvár 150 című kiállítás.
A tárlat a múzeum saját gyűjteményéből származó régészeti, történeti, képzőművészeti tárgyakon, dokumentumokon keresztül, interaktív megoldások segítségével mutatja be a vármegyeszékhely kialakulását, fejlődését.
A kaposvári önkormányzat korábbi tájékoztatása szerint a Magyar Nemzeti Levéltár Somogy Megyei Levéltára, az egyik legtekintélyesebb vidéki levéltár a 2010-es évek közepén költözött el a régi levéltári épületből, mert az állagában lepusztult, és nem felelt meg a szakmai elvárásoknak.
Az ingatlanban őrzött hatezer folyóméternyi levéltári anyag, a harmincezer kötetes könyvtár és az olyan kincsek, mint az 1498. január 6-án keltezett, II. Ulászlótól kapott megyecímer-adományozó levél vagy a mohácsi csata előtti időkből származó 140 oklevél, a Bartók Béla utcába, a kaposvári önkormányzat által felajánlott, korábban iskolaként működő épületegyüttesbe került.
Az ottani ingatlanok több mint félmilliárd forint értékű megújítása, egy raktár kialakítása megteremtette a lehetőségét, hogy egy helyre kerüljön a levéltár korábban három helyen őrzött, összesen több mint 16 kilométernyi iratanyaga.
MTI
![]() Hőségriadó: a kánikula a volán mögött is komoly veszélyt jelentNemcsak a szervezetet, hanem a vezetési képességeket is próbára teszi a közelgő hőségriadó. |
![]() Egy hőlégballon már levegőbe emelkedett Kaposvár felett szerdánKülönleges látvány fogadta szerda reggel a korán kelőket Kaposváron: a Rippl-Rónai Kupa egyik női versenyzője, Mayerhofer Doris egyéni edzőrepülést hajtott végre a Klebelsberg Kollégium közeléből.
|
![]() Hőlégballon ihlette édességekkel készülnek a Rippl-Rónai Kupára KaposváronA Rippl-Rónai Kupa idején nemcsak az égboltot színesítik majd a ballonok, hanem a desszertpultokban is megjelenik a rendezvény hangulata.
|
![]() Magyarország lehet Közép-Európa legforróbb pontja az új hőhullámbanNéhány napos átmeneti felfrissülés után újabb hosszan tartó hőhullám érkezik Magyarországra, és az előrejelzések szerint Közép-Európában nálunk lehet a legmelegebb.
|
![]() 133 ember ember életét mentették meg idén a vízirendőrök a BalatononA Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság 5 vízirendészeti rendőrőrsön több mint 25 rendőrségi szolgálati hajóegységgel vigyázza Közép-Európa legnagyobb vízfelületű tavát,
|
![]() Tűz Ádándon és Kálmáncsán, baletset Siófokon - ez történt a hétvégén SomogybanÖsszesen harmincegy riasztás adott munkát a somogyi tűzoltóknak a hétvégén.
|
![]() Balatonszemesen avatták fel Freddie Mercury harmadik köztéri szobrátTörténelmi jelentőségű eseménynek adott otthont szombaton Balatonszemes: a XXXIII. Queen Fesztivál egyik legkiemelkedőbb programjaként ünnepélyesen felavatták Freddie Mercury köztéri mellszobrát a Zenepavilonnál.
|
![]() Gyorshajtókat ellenőriztek Siófokon és FonyódonA rendőrök nyolc óra alatt 10315 gépkocsi sebességét ellenőrizték, közülük 155 sofőr hajtott gyorsabban a megengedettnél.
|
![]() A legjobb ingyenes programok Somogyban szombaton július 25-énJúlius 25-én szombaton családi rendezvények, falunapok, sportprogramok, fesztiválok, veterán jármű-találkozó, hagyományőrző események és ingyenes koncertek közül válogathatnak az érdeklődők Somogyban. |