Húzd meg - ereszd meg -így próbálják kézben tartani a járványt

A csúszó szabályozással kézben tudjuk tartani a járványt, eljött az idő, hogy az emberek normális, megszokott életét és a gazdaság válság előtti működését - amennyire lehet - helyreállítsuk - mondta el Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a Magyar Hírlapnak.

 

A napilap keddi számában megjelent interjúban a miniszter hangsúlyozza: a koronavírussal kapcsolatos kormányzati döntési mechanizmus komoly tudományos alapokra, matematikai és epidemiológiai modellszámításokra támaszkodik. Ezek alapján dolgozták ki az úgynevezett csúszó mód szabályozást. Ennek lényege egyszerűen fogalmazva a "húzd meg, ereszd meg".

Eszerint három dolog viszonyát kell meghatározni és folyamatosan szabályozni: az egyik a vírus terjedésének egészségügyi következményei, különösen a kórházi kezelésre szoruló betegek száma, a másik a gazdaság állapota, a harmadik a társadalmi, közösségi élet minősége.

A húzd meg szakasz

A március tizenegyedikén számos szigorító intézkedést,március huszonnyolcadikától pedig kijárási korlátozást vezettek be. Mindennek az volt a célja, hogy a fizikai érintkezések drasztikus csökkentésével a lehető legjobban lassítsák a járvány terjedését, és időt nyerjenek az egészségügyi rendszer felkészítésére, a védőeszközök beszerzésére. Ez volt a "húzd meg" szakasz, amikor a vírus terjedését sikerült kordában tartani. 

Ereszd meg fázis

De ezt a helyzetet a gazdaság lelassulása és a közösségi élet lefagyása, az emberek kimerülése miatt nem lehet sokáig tartani. Ezért tervezik a jövő héttől az "ereszd meg" fázist, amikor fokozatosan, szigorú menetrend szerint enyhítenek a korlátozásokon, újraindítják az ország életét és a gazdaságot.

 

A személyes kontaktusok számának növekedésével várhatóan nőni fog a fertőzöttek és a súlyos betegek száma, de az ő megfelelő ellátásukra már fel vagyunk készülve - hangsúlyozta. Ha a járvány túllépne az előre meghatározott mértéken, akkor ismét jön a "húzd meg", tehát szigorítunk. Ezzel a csúszó szabályozással tudjuk kézben tartani a járványt, ez a logikája a kormányzati döntéseknek - ismertette Palkovics László.

 

Mint mondta nem könnyű feladat, hogy hasonló szinten tudjuk tartani a járványt, amit a teljes elfojtással elértünk, úgy kell finomhangolnunk a korlátozásokat, hogy a gazdaságnak és az embereknek ne legyen rossz, mégse terjedjen jobban a vírus.

 

A gazdaság állapotáról elmondta: folyamatosan sok elemzést végeznek, és konzultálnak a gazdasági élet képviselőivel, ennek alapján úgy látják, nagyon differenciált a helyzet. Bizonyos területeken drasztikus a csökkenés, szinte teljesen leállt az élet, ilyen a turizmus, vendéglátás, itt az újraindítás valóban pontos kifejezés. A feldolgozóipar és a mezőgazdaság helyzete kevésbé rossz. A járműipari termelés ezekben a napokban fokozatosan újraindul, ami nemcsak az autógyárakat jelenti, hanem a hozzájuk kötődő beszállítókat és szolgáltatókat is. Számos ágazatban és helyen pedig nem is állt le a munka. Talán bátor jóslat, de szerintem gyorsabban fog helyreállni az ipari termelés, mint sokan gondolják - fogalmazott Palkovics László.

 

Forrás: MTI

 

MAGAZIN

Lángra lobbant a melléképület Fonyódon

 

Kedden délben Fonyódra riasztották a tűzoltókat. A Turul utcában égett egy épület.

Égett a száraz növényzet Magyaregresnél

Lángra kapott a száraz aljnövényzet és a nádas szerda délután Zics és Somogyegres között.

Földrengés volt Somogyban

Csütörtökre virradó éjszaka kisebb földmozgást észleltek a Magyarország–Horvátország határ térségében, a Somogy vármegyei Bolhó közelében.

Egy kiskopádi házaspár különleges, kézműves ékszerekkel hódít

A Door to a New Life – Paracord Man egy viszonylag új kézműves kezdeményezés, amely Angyal Dávid ötleteként indult, majd felesége, Angyal Judit is csatlakozott hozzá.

Speedmarathon: Somogyban is fokozott ellenőrzések lesznek szerdán

A ROADPOL által koordinált, egész Európát érintő sebességellenőrzési kampányhoz kapcsolódva a Magyar Rendőrség is megrendezi a Speedmarathon akciót 2026. április 15-én 6 órától április 16-án 6 óráig.

A shownak folytatódnia kell - új helyzet, régi színpadok

A választások lezajlottak, az eredmények megszülettek, a politikai térkép pedig  átrajzolódott.

Állásajánlatok Kaposváron