A klímaváltozás miatt gyakrabban kell számítani villámárvizekre

Rövid idő alatt rendkívüli mennyiségű csapadék hullott le a hétvégén Zala és Somogy megye területére.

 

A helyi kisvízfolyások vízszintje több helyen is átlépte a valaha mért legmagasabb vízállást, a mederből kilépő víz számos településen is elöntést okozott. A vízügyi szolgálat nem csak szakmai és műszaki segítséget nyújt a védekezésben az önkormányzatoknak, de a Vízügy szakemberei a káreseményeket is dokumentálják, hogy a helyreállításhoz szükséges információkat biztosítani tudják a károsultaknak.

Az elmúlt hétvégi heves esőzések során Zala és Somogy megyében néhány óra alatt helyenként 130-160 mm csapadék hullott. A hirtelen érkező rendkívüli mennyiség szélsőséges helyzetet teremtett: a helyi kisvízfolyások vízszintje több helyen is átlépte a valaha mért legmagasabb vízállást, jó néhány ponton pedig megközelítette azt.

A klímaváltozás következményeként a jövőben egyre gyakrabban kell számítanunk extrém időjárási jelenségekre és villámárvizek kialakulására, ezért az Országos Vízügyi Főigazgatóság soron kívül felülvizsgálja az érintett települések vízkárelhárítási terveit és segítséget nyújt azok átalakításában a hétvégi szélsőséges események fényében.

A Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság területén lévő Babócsai-Rinya-patak Nagyatádnál 344 cm-rel tetőzött vasárnap, ami 86 cm-rel haladja meg az eddigi (2010. 09.20-án mért) legmagasabb vízszintet.

A Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság tájékoztatása szerint pedig Garaboncon az Orosztonyi-patakon 95 cm-rel magasabb vízszintet mértek, mint korábban bármikor. (A rekordérték 2014.09.12-én 89 cm volt). A szélsőséges vízállások - a csapadékjelenség mellett - a tározótöltések szakadása miatt alakultak ki.

Mivel a megnövekedett vízmennyiség következtében patakok, halastavak és tározók léptek ki medrükből, öntöttek el területeket, illetve okoztak töltésszakadást vagy ahhoz közeli állapotot, a helyi védekezésért felelős önkormányzatok a Vízügy szakmai segítségét kérték. Szakembereink műszaki irányítóként vettek részt a védekezésben, illetve homokzsákok elhelyezésével, nyúlgátak építésével, szivattyúzással műszaki segítséget nyújtottak az érintett településeken, emellett figyelőszolgálat indítottak és vízkárelhárítási készültséget rendeltek el ott, ahol szükséges volt.

A szakmai közreműködés mellett a Vízügy dokumentálja a rendkívüli helyzetből adódó káreseményeket is annak érdekében, hogy a helyreállításokhoz szükséges adatok a károsultak rendelkezésére álljanak.

 

 

 

Időpont: 
kedd, 2020, július 28 - 14:27

MAGAZIN

Életbe lép az I. fokú vízkorlátozás – mutatjuk mire kell figyelni

A tartós hőség és a megnövekedett vízfogyasztás miatt országos szinten életbe lép az I. fokú vízkorlátozás.

Termelői piacok Somogyban a hétvégén – Mutatjuk, hová érdemes ellátogatni

Ha szereted a friss, helyi termékeket, a házi sajtokat, mézeket, lekvárokat vagy a közvetlenül a termelőktől származó zöldségeket és gyümölcsöket, akkor érdemes felkeresni valamelyik somogyi termelői piacot a hétvégén.

Falunapok és ingyenes fesztiválok Somogyban - mutatjuk a programokat

Augusztus első hétvégéjén egymást érik a falunapok, gasztronómiai rendezvények és ingyenes fesztiválok Somogy vármegyében.

Hőhullámmal indul az augusztus 35 fok feletti hőségre kell készülni

Július 31-től újabb erős hőhullám éri el Magyarországot, így Somogy vármegyében is ismét tartós kánikulára kell számítani.

Ellenőrzik a rolllereseket a rendőrök Kaposváron

Közös ellenőrzések indulnak Kaposváron a rolleresek biztonságos közlekedéséért.

Kukásautó és személykocsi is kigyulladt Somogyban szerdán

Kigyulladt egy hulladékszállító gépjármű, szerda délután Balatonszárszón, a Madách Imre utcában.

Állásajánlatok Kaposváron